http://www.cagataysaygi.com/e726afd34e29aab471df106a2a4341a296635718.html 3c5bd4451872abc444f551dbc45f979c
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
REFERANSLARIM
www.cagga.com.tr

BANYO TASARIMI

Banyolar, wc alanı, duş alanı, lavabo alanı, çamaşır makinesi ile bazen şofben alanından oluşurlar. Bunca ihtiyaca karşılık banyolara genellikle küçük mekanlar ayrılmış olması banyo tasarımını çok daha önemli hale getirmektedir. 
 
WC alanı belirlenirken banyo mekanının inşaat tekniğinin bilinmesi gerekmektedir. Banyo mekanları temel olarak düşük döşemeli ve düşük döşemesiz olmak üzere iki farklı şekilde yapılırlar.
 
Düşük döşemeli yapılar, pissu tesisatının zeminden geçirilmesine imkan sağlayacak şekilde oluşturulan yapılardır. Bu tip mekanlarda klozet yeri değişim işi oldukça rahat olduğundan, klozet mekan içerisinde istenilen yere kolayca taşınabilir. Eğer eviniz banyosunda asma tavan yoksa ve tavan yüksekliğiniz banyoda yaklaşık 20cm düşükse, banyonuzun düşük döşemeli olduğu söyleyebilirim.
 
Düşük döşemesiz mekanlarda ise pissu tesisatı zemin döşemesinin altından geçirilir. Bu nedenle boruları gizlemek amacıyla asma tavan uygulaması yapılır. Eğer eviniz banyosunda asma tavan varsa düşük döşemesiz bir banyoya sahipsiniz demektir. Bu tip mekanlarda klozet yeri değişimi için alt komşunuzun banyosundan işlem yapılması gerekmektedir. Genel olarak, klozet merkezinin en yakın obje veya duvarla arasındaki mesafe minimum 35 cm olmalıdır. Tercih edilen mesafe 40-45 cm dir.   
Günümüzde asma klozet kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu tip klozetler yere basmadığından alt kısımları açıktır. Temizliği kolay olduğundan hijyen olarak iyi ürünlerdir. Eğer su tankı bölümü duvara tamamen gömülebilirse hacim olarak da daha az yer kapladığından tercih edilmedir. Maalesef  bu klozetlerle ilgili olarak, su tankı bas bölümü bozulduğunda duvarın kırması gerekiyor gibi gerçekdışı bilgiler nedeniyle tüketiciler yanlış bilgilendirilmektedir. Bu tip ürünler arıza halinde değişimi olabilecek şekilde tasarlanmıştır.
  
Duş alanı, mekan boyutlarına göre ihtiyaç doğrultusunda belirlenmedir. Güzel bir banyo için seçilen ürünlerin mekanla orantılı olması önemlidir. Ufak bir mekanda büyük duş alanları bırakmak diğer alanları etkilediğinden bu alanın belirlenmesi en önemli unsurdur. Küçük banyolar için, minimum duş alanı ölçüsü 70 x 100 cm olmalıdır. Tavsiye edilen alan ise 80 x 120cm  veya 90 x 90 cm dir. Bu alanlar için duş teknesi alınabilir veya seramik den duş alanı yaratılabilir. 
  
Lavabo alanı, ihtiyaçlara göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, tek veya çift lavabo isteği için farklı, tek lavabo ve çamaşır makinesi isteği için farklı yerleşimler yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda banyo mobilyasında bu alan içerisinde olması görsel beklentileri de beraberinde getirmektedir. Aşağıda bir banyo tasarım sürecini sizlerle paylaşmak istedim.
 
 
 
 
 
  Tadilat Öncesi Resimler;       
........
........
.......
     
 
Uygulama Projesi Hazırlanması;
 
Tadilat resimleri;
 
 
Tadilat Sonrası Resimleri;
........
.........
.........
........
 
CAGGA KOLLEKSİYONUINSTAGRAM