http://www.cagataysaygi.com/e726afd34e29aab471df106a2a4341a296635718.html 3c5bd4451872abc444f551dbc45f979c
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
REFERANSLARIM
www.cagga.com.tr

FİYATLANDIRMA SİSTEMİ

Aklınıza Fiyatlandırma Sistemi de nedir? Diye bir soru gelmiş olabilir. Bügüne kadar gördüğünüz ve size sunulan herşeyi unutun. 

Fiyatlandırma sistemi, tamamen bana özel, sizi koruyan ve neye ne kadar para vereceğinizi göreceğiniz ayrıntılı, sistemli fiyat teklifi çalışmamdır. Bir ev için, yapılacak işin şekline göre yaklaşık bin kalemden oluşur. Burada amaç; hangi mekânda ne işin yapılacağının ayrıntılı olarak belirlenmesi ve sizin bu iş için gerçekte ne kadar bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu da net olarak görmenizi sağlamaktır.

Bu çalışmanın hedefi, bazı kalemlerde değişiklik yaparak bütçemizi daha verimli olarak kullanıp, paramızı doğru harcamamızı sağlamaktır.

Sizlerden gelen istek üzerine fiyatlarım hakkında ön fikir vermek istiyorum.

Şu ana kadar karşılaştığım tekliflere göre tadilat fiyatlarım; sizin usta bulup çalıştırma fiyatınıza göre % 15 fazla, taşeron veya dekoratör sıfatıyla ortalıkta dolaşan ne olduğu belli olmayan kişileri bulup çalıştırma fiyatınıza göre %5 az veya aynı, genel piyasa şartlarında, benim gibi iş yapan meslektaşlarıma göre % 25-50 oranında az olduğunu söyleyebilirim.

Bu oranlar, ticari anlamda gerçekten çok düşük kar marjı anlamı taşımaktadır. Zaten ben bu işin tüccarlık kısmından hiç anlamıyorum. Bu nedenle de pazarlıktan da anlamam. Fiyatımı önce şişirip sonra indirme veya kişiye göre hesap çıkarma gibi bir iş ahlakım yoktur. Net olmayı, net fiyat vermeyi, aldığım paranın karşılığının üzerinde iş yapmayı isterim. İnanan bir kişi olarak, vicdanımın rahat olaması her şeyin önündedir.

Peki, bu kadar düşük marjlarla neden ev tadilatı yapıyorum?

Evinizde yapacağım mutfak, banyo, vestiyer, gardrop, soyunma odası, tv ünitesi, çalışma masası vb. mobilyaları ve dolapları yapabilmem için, bu ürünlerin yer alacağı mekanları için genel oturum çalışmasını yapmam gerekiyor. Örneğin yatak odasına dolap yapacağımızı düşünelim, yatak odası takımınıza ilave olarak bu dolabında aynı mekanda olması zorunluluğu olduğu için, bütünün mekan içerisindeki yerleşimini yapmamız gerekir. Ancak bu yerleşimi yaptıktan sonra, geçiş mesafelerini, kapak açılış şeklini, yatak başı yanında olması gereken elektrik tesisatları vb. belirleyebiliriz. Kısacası, eviniz mobilya imalat yerleşimlerini yaparken aslında parça parça evinizi tasarlamış oluyoruz. Dolayısıyla bu yerleşime göre de tüm tesisat ve yerleşim projelerinin tarafımdan hazırlanarak yapacak kişiye de anlatılması gerekiyor.

Şimdi ben size soruyorum. Geriye ne kalıyor?

Kendi ekibim dışındaki kişilere bu işi yaptırmak, benim en çok yorulduğum, zaman kaybettiğim, tedirgin olduğum kısımdır. Tadilat marjlarımı minimum da tutarak, sizinle çalışma ortamı aramamım tek nedeni de budur. Hele ki bu işi yıllardır yapması nedeni ile işi bildiğini zannederek ahkam kesenler yok mu?.....düşman başına diyorum.

"Ben, bir sonrakini düşünmeden biran önce kendi işini yapıp, parasını alıp gitmek isteyen zihniyetten sıkıldım."

Örneğin; Mutfak tezgah arasına seramik döşeme işimiz var.

Ustaların %100'ü proje ver, ölçü yaz biz yaparız, ikinci kez bu iş için gelmeyelim vs. der. Önce anlatırım ama nafile. Şimdi size soruyorum davlumbaz boşluğu 90 veya 120 cm dir. Piyasada bulacağınız derz boşluğu dahil bu ölçüde seramik yok. Bu usta ne yapar? Size söyleyim. 91 cm, 89 cm, 121 cm vb. dikkat ederseniz istenilen ölçüye ulaşamıyoruz. Ne yapacağız şimdi? Usta hani yaparım demiştin?

Cevap:"Abi dolabın arkasından kes" ....yok böyle bir şey. Ya seramiği kıracağız ya dolabı keseceğiz ya da adamı...

Size bu şekilde yapılan bir tezgah arası seramik döşenme işinin, nasıl eğri döşenebileceğini hiç anlatmak dahi istemiyorum. İpucumu istiyorsunuz? Memlekette terazi kullanma alışkanlığı yok. Terazilerinde %90 'ı bozuk.

Benim arzum dolaplar takıldıktan sonra, tezgah arası seramik işçiliğinin yapılmasıdır. Nedeni davlumbaz boşluğunu ortalayıp sağa ve sola doğru seramik döşenmesini ve eğri olmayan, simetrisi doğru bir görsele ulaşmaktır. Bu işin doğru yapılması için gerekenler,

1.Dolap takılacak. 2.Tezgah takılacak. 3.Seramik döşenecek 4.Tezgah süpürgeliği monte edilecek. Dikkat ederseniz, seramikçinin yanı sıra, tezgah süpürgeliği içinde, tezgahçının bir kez daha gelerek işi yapması gerekiyor.

Mobilya imalat fiyatlarım, sitelerde sıradan bir ustanın fiyatlarına göre % 10-15 fazla. Benzer firma fiyatlarına göre %10-15, markalı ürünlere göre % 40 - %70 ucuz diyebilirim.

Bazen fiyatlarım, büyük alışveriş merkezlerinde satılan ürün fiyatlarıyla karşılaştırılıyor. Hemen söyleyeyim. Benim ürünlerim daha pahalı. Çünkü; ben paranızı alıp size mobilya görünümünde Çin malı saman satmıyorum.

Ben, kişiye özel, isteğe ve ihtiyaca göre özel ürünler tasarlayıp, mekanda uyguluyorum. Aslında, ürünün yanında ürün bedelinden fazla hizmet veriyorum.

Fiyat kıyaslaması yaparken bu çerçevede kıyas yapmanızı öneririm. Sonuç olarak benimle çalışmak, size sunacağım hizmetten ücret almadığımı da düşünürseniz, aldığınız ürün ve hizmet toplamı, olması gerekenden %80 daha ucuzdur.

Son olarak, terminatör ustalara göre de % 80 pahalı olduğumu belirteyim.

Terminatör usta kimdir? Seramikçi + boyacı + tesisatçı + elektrikçi + sıvacı + mimar özelliklerine sahip mükemmel insan.

 

 

CAGGA KOLLEKSİYONUINSTAGRAM